"Teško je govoriti o bilo kakvom napretku kada su u pitanju uslovi u kojima novinari rade, jer i ovaj Dan novinara crnogorski nosioci javne riječi dočekuju u atmosferi u kojoj izvještavaju onako kako ih 'pravila kuće' i pritisci sa različitih strana navode, a rijetko onako kako nalažu pravila struke", navode u saopštenju.
Aktuelna pandemija koronavirusa, kažu, uticala je na čitav svijet, pa i na rad novinara/ki u Crnoj Gori.
"Posao novinara/ke i 'jurenje' za informacijama se od marta prošle godine odvija u skladu sa epidemiološkim mjerama, dok je terenski rad manje zastupljen, no, ipak, prisutan i rizičan. Od same pojave pošasti, novinari/ke su pravovremenim informisanjem spriječavali širenje infekcije lažnim informacijama, koja nije manje opasna od samog virusa. Neophodno je da sistem pokaže spremnost da vrati dostojanstvo ovoj profesiji, kako u smislu bezbjednosti novinara, tako i ekonomskog statusa. Zato bi nova vlast trebalo mnogo više da radi na unapređenju položaja novinara koji se danas često tretiraju kao 'potrošna roba', kao i na njihovoj zaštiti na način što će se poštovati standardi i usvojiti najbolje prakse država članica EU", poručuje urednica medijskih programa u NVO "35 mm" Milica Đokđurić.
Kako dodaje, nerasvijetljenost ubistva Duška Jovanovića, pokušaji ubistava Olivere Lakić i Tufika Softića, hapšenje novinara, obračun sa neistomišljenicima, finansijski pritisci, slaba samoregulacija samo su neki od razloga koji im ne daju povoda da kolegama čestitaju 23. januar – Dan novinara.
RTCG
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Administratoru.