Oko 10 % djece, od ukupnog broja prijavljenih, zahtijevalo je transplantaciju jetre, i do sada je prijavljen jedan smrtni ishod.
Tako je do kraja aprila 2022. godine u Velikoj Britaniji prijavljeno 114 slučajeva, u Španiji (13) Danskoj (6), Irskoj (5), Holandiji (4), Italiji (17), Norveškoj (2), Austriji (2), Francuskoj (2), Njemačkoj (1), Belgiji (1), Rumuniji (1), Poljskoj (1), SAD-u (12), Izraelu (12) i Japanu (1).
Kod oboljele djece dominantni su gastroinestinalni simptomi (bol u trbuhu, dijareja, povraćanje, povećane vrijednosti enzima jetre (ALT ili AST iznad 500IU/L) i žutica. U većini slučajeva djeca nijesu imala povećanu tjelesnu temperaturu.
Detaljna epidemiološka i laboratorijska istraživanja su još uvijek u toku,kako bi se utvrdila osnovna etiologija bolesti. Slučajevi su testirani na niz različitih uzročnika, a najčešće pronađeni patogeni su adenovirus i SARS-CoV-2.
Zemlje u kojima su registrovani slučajevi obolijevanja pojačale su sistem nadzora. Za sada nije registrovan nijedan suspektan slučaj navedenog akutnog hepatitisa nepoznatog porijekla u našoj zemlji.
Neophodno je poštovanje opštih preventivnih mjera sa posebnim akcentom na higijenu ruku.
Institut za javno zdravlje Crne Gore prati trenutnu epidemiološku situaciju vezanu za pojavu ovog teškog oblika akutnog hepatitisa nepoznate etiologije i o svemu će javnost biti blagovremeno obaviještena.
Institut za javno zdravlje CG
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Administratoru.