„Tokom cijele pandemije, EU je pokazala da države Zapadnog Balkana tretira kao privilegovane partnere. U tom duhu nastavljamo da postupamo i kada je riječ o vakcinama, preduzimajući korake koji omogućavaju brz početak kampanja rane vakcinacije kritičnog osoblja i najranjivijih grupa u regionu. Brza vakcinacija će biti presudna u okončanju pandemije i pokretanju društvenog i ekonomskog oporavka Zapadnog Balkana", kazao je komesar za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelji.
Paket će se isplaćivati u vidu grantova koji će pomoći u pokrivanju troškova vakcina za prioritetne grupe u regionu, kao i potrebne opreme za vakcinaciju. Zapadnom Balkanu će se omogućiti kupovina određenog broja vakcina iz ugovora o avansnoj kupovini zaključenog između EU i šest proizvođača, s tim što će pojedinačne države članice EU ustupiti dio doza koje su im prethodno bile namijenjene ugovorom.
Iako EU nastavlja da podržava inicijativu COVAX, globalnu platformu za obezbjeđivanje pravičnog i univerzalnog pristupa vakcinama protiv COVID-19, koju su potpisali i svi partneri sa Zapadnog Balkana, očekuje se da će isporuka vakcina kroz ovaj instrument započeti kasnije u odnosu na kampanje vakcinacije unutar EU. Pristup određenom broju doza kroz kupoprodajne ugovore Unije učiniće da i region Zapadnog Balkana započne vakcinaciju paralelno s državama članicama EU.
Komisija i Evropski centar za kontrolu bolesti takođe pomaže regionu u finalizaciji strategija vakcinacije u skladu s preporukama Komisije, kako bi se obezbijedila odgovarajuća priprema kampanja i neometano davanje vakcina. EU finansira i projekat sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom (SZO) za pružanje logističke podrške upravljanju i isporuci vakcina.
Kontekst
Evropska komisija predano radi kako bi osigurala da vakcinu dobije svako kome je ona potrebna, i to u cijelom svijetu. Zato je Komisija odmah odgovorila na poziv Svjetske zdravstvene organizacije, te je u okviru globalnog odgovora na koronavirus, svjetske inicijative za univerzalni pristup testiranju, liječenju i vakcinama protiv koronavirusa i globalni oporavak, od 4. maja 2020. godine prikupljeno gotovo 16 milijardi eura.
Instrument COVAX je stub posvećen vakcinama inicijative ACT-Accelerator, koja podrazumijeva globalnu saradnju na razvoju, proizvodnji i pravičnom pristupu testovima, liječenju i vakcinama protiv COVID-19. EU i države članice EU do sada su najavile podršku od više od 870 miliona eura za COVAX. Cilj COVAX-a je da se do kraja 2021.
Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama. Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite Administratoru.