×

Upozorenje

JUser: :_load: Nije moguće učitati korisnika sa ID: 3318

Beograd, 14 mars - Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili sot ka pritur në Beograd sot drejtorin e përgjithshëm politik në Foreign Officeit të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, deklaroi se Serbia menjëherë pasi Kosova të heqë taksat, siç i ka quajtur ai, anticivilizuese ndaj produkteve të Serbisë, është e gatshme të vazhdojë dialogun me Prishtinën, raportojnë mediat e Beogradit.

Siç raportohet, se Moor i ka thënë Vuçiqit se nga Prishtina ka kërkuar heqjen e taksës, në mënyrë që të dyja palët të vazhdojnë dialogun.

Sipas këtyre njoftimeve, Vuçiq e ka informuar Moorin se "Prishtina nuk e ka përmbushur të vetmin detyrim nga Marrëveshja e Brukselit, e ky është formimi i Bashkësisë/Asociacionit të Komunave Serbe".Ai citohet të ketë thënë se vendosja e taksës dhe votimi i Platformës në Parlamentin e Kosovës janë dëshmitë më të mira se Prishtina nuk e ka mendjen te dialogu, por te zgjidhjet që do të mund tëç destabilizonin gjithë rajonin.

 

 

 

auto_14moo1552573651.jpg

 

Moor, ndërkaq, sipas raportimit të mediave të Beogradit, ka thënë se Britania pavarësisht nga Brexiti, do të jetë e përkushtuar të ndihmojë e të mbështesë rajonin e Ballkanit Perëndimor, duke theksuar se integrimi i gjithë Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Europian është vendimtare pët stabilitetin dhe prosperitetin e tij.

Edhe ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, i tha sot drejtorit politik në Foreign Officeit të Mbretërisë së Bashkuar, Richard Moore, se Serbia është e gatshme për të vazhduar dialogun me Prishtinën me qëllim të arritjes së një kompromisi, por paraprakisht kërkon heqjen e taksës ndaj mallrave nga Serbia, transmeton Koha.net raportimin e mediave serbe.

Moore, i cili sot po qëndron në Beograd, pas vizitës dje në Prishtinë, sipas njoftimit të Ministrisë së Jashtme të Serbisë, angazhohet për heqjen e taksës dhe për kthim në dialog, transmeton Koha.net

Utorak, 12 Mart 2019 13:21

Taksa, vendimi që po përçan koalicionin

Autor

Vendimi i Qeverisë së Kosovës për taksën doganore 100 për qind ndaj produkteve nga Serbia dhe Bosnje e Hercegovina, nga partnerët e koalicionit qeverisës ishte vlerësuar fillimisht si vendim shumë i rëndësishëm.

Por, rritja e trysnisë ndërkombëtare për pezullimin e këtij vendimi që hyri në fuqi më 21 nëntor të vitit të kaluar, shënoi edhe pikën e nisjes së mosmarrëveshjeve mes kryeministrit Ramush Haradinaj në njërën anë dhe kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli dhe presidentit Hashim Thaçi, të cilët nuk ndajnë mendimin e njëjtë për taksën e vendosur për produktet e Serbisë dhe Bosnje Hercegovinës.

Derisa kreu i ekzekutivit insiston që taksa mos të hiqet, kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli, por edhe ish-kryetari i kësaj partie, tani president i Kosovës, Hashim Thaçi, janë të mendimit që taksa duhet të hiqet.

Këta të fundit ndërruan qëndrimin e tyre, pas presionit ndërkombëtar e sidomos kërkesave të vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, që taksa të pezullohet dhe t’i hapet rruga vazhdimit të dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

​Për qëndrimet e Qeverisë së Kosovës, ka folur edhe kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa. Ai tha se qeverisja Haradinaj duhet t’i ndryshojë qëndrimet edhe sjelljet e saj ndaj vendimeve që ka marrë dhe partnerëve ndërkombëtarë, e veçanërisht ndaj SHBA-së.

“Ne jemi munduar që edhe qeverisjes aktuale t’ia bëjmë me dije që duhet t’i ndërrojë qëndrimet e saj, duhet t’i ndërrojë sjelljet e saj sepse është në interes të vendit që ne të kemi bashkëpunim më të mirë me partnerët tanë evropian dhe veçmas me SHBA-në. Është në interes të vendit që ne të përmbushim agjendën evropiane, sepse pa e përmbushur këtë agjendë ne nuk mund të anëtarësohemi në BE dhe ne nuk kemi rrugë tjetër”, tha Mustafa në 29-vjetorin e themelimit të Forumit të Gruas dhe atë të Rinisë së LDK-së.

Mirëpo, deputetja e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Teuta Haxhiu, tha se nuk ka përçarje ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës. Deputetja Haxhiu tha për Radion Evropa e Lirë se vendimi për taksën, është marrë në bashkëpunim me partnerët e koalicionit.

“Edhe si Grupe Parlamentare, konsultohemi për gjithçka. Jemi duke punuar. Po funksionon koalicioni dhe nëse flasim për një të ardhme, kurdo që të vendoset ndryshe, ne si Aleancë jemi të gatshëm”, tha deputetja Haxhiu.

Por, ndryshe mendojnë analistët e zhvillimeve politike në Kosovë.

Përçarja e partnerëve të koalicionit qeverisës, sipas njohësit të çështjeve politike, Artan Muhaxhiri, tregon se vendimi për vendosjen e taksës, nuk ishte mirë i menduar. Ai për Radion Evropa e Lirë tha se vetë përçarja e koalicionit qeverisës në raport me taksën, dëshmon më së miri se nuk ka pasur plan ‘B’ dhe nuk ka pasur ndonjë ide se si duhet të vepruar nëse rritet presioni ndërkombëtar ndaj qeverisë kosovare për shkak të taksës.

“Zoti Thaçi dhe zoti Veseli, në fillim e kanë përkrahur taksën, kur taksa ka qenë një akt populist dhe ka hasur në miratimin e gjerë popullor sepse kanë dashur që të përfitojnë nga ky populizëm, mirëpo në momentin kur është rritur presioni, posaçërisht nga Amerika, atëherë edhe Thaçi edhe Veseli kanë kalkuluar politikisht dhe më shumë iu konvenon ta kundërshtojnë taksën sesa ta përkrahin atë”, tha Muhaxhiri.

Ai tha se kjo ndarje që ka ndodhur ndërmjet partnerëve të koalicionit qeverisës, dëmton Republikën e Kosovës, në rrafshin ndërkombëtar.

“Çdo mungesë e unitetit përbrenda spektrit politik kosovar, e dëmton jashtëzakonisht pozicionin e Kosovës, sepse në momentin kur Kosova nuk e ka një zë të vetëm që t’i artikulojë kërkesat e veta, atëherë edhe këto kërkesa e humbin fuqinë e tyre në raport me vendimmarrësit ndërkombëtarë”, tha Muhaxhiri.

Edhe nënsekretari amerikan i Shtetit për Çështje Politike, David Hale, i cili vizitoi Kosovën javën e kaluar, iu bëri thirrje autoriteteve në Prishtinë, të heqin tarifën ndaj mallrave serbe. Hale i cili vizitoi paraprakisht edhe Beogradin, iu bëri thirrje Kosovës dhe Serbisë të ndalin provokimet dhe të rivendosin dialogun e ndërmjetësuar nga Bashkimi Evropian në Bruksel.

Pas takimit që zhvilluan me zyrtarin amerikan në Prishtinë, liderët e Kosovës, u shprehën të gatshëm për vazhdimin e dialogut.

Koalicioni qeverisës në Kosovë ende nuk po arrin të gjejë ndonjë zgjidhje për ta përmbushur kërkesën e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian për pezullimin e tarifës doganore, si hap i domosdoshëm për vazhdimin e dialogut me Serbinë.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka ripërsëritur qëndrimin e tij, se taksa ndaj produkteve me origjinë nga Serbia dhe Bosnja Hercegovina, nuk do të hiqet, derisa Serbia ta njohë shtetin e Kosovës, transmeton Klan Kosova 

12e3c138fd4bc80d4e82575aec6bb0e1_XL.jpg

 

ETC ROŽAJE:  Ponude i Akcije na TV Samsung koje traju do 31 marta

 

 

 

 

2.jpg1.jpg

 

3.jpg

4.jpg

Kosova po pret që në Parlamentin Evropian (PE) të përfundojnë zgjedhjet, në mënyrë që të mund të lëvizet përpara me një vendimmarrje, sa i përket çështjes së liberalizimit të vizave për qytetarët e Kosovës në zonën Schengen.

Kështu tha ministrja e Integrimit Evropian në Qeverinë e Kosovës, Dhurata Hoxha, gjatë një konference për media.

“Po shpresojmë dhe po kërkojmë që pas zgjedhjeve në Parlamentin Evropian të krijohet një momentum i ri dhe në takimin e qershorit të Këshillit të ministrave (të Bashkimit Evropian) të kemi një vendim”, tha Hoxha.

Zgjedhjet në Parlamentin Evropian do të mbahen gjatë muajit maj.

Ministrja Hoxha tha se Kosova gjendet në hapin e fundit sa i përket liberalizimit të vizave, duke theksuar se shteti ka përmbushur të gjitha kriteret që i janë vënë për këtë proces.

Ajo tha se tani është faza ku shtetet anëtare të Bashkimit Evropian, duhet të votojnë veç e veç për çështjen e liberalizimit të vizave, dhe sipas saj, shtetet e BE-së po presin që të përfundojnë zgjedhjet në PE dhe më pas të marrin vendim.

“Duke parë që jemi në prag të zgjedhjeve në Parlamentin Evropian, asnjë nga shtetet anëtare nuk janë optimiste që do të mund të lëvizim përpara para këtyre zgjedhjeve”, tha ministrja Hoxha.

Qytetarët e Kosovës janë të vetmit në Ballkanin Perëndimor, të cilët nuk mund të udhëtojnë pa viza në zonën Schengen.

 

22289851_1708023862541372_1338927500153706226_o.jpg

 

Četvrtak, 07 Mart 2019 09:28

Meta uron 7 Marsin

Autor

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta iu ka uruar të gjithë mësimdhënësve 7 Marsin-Ditën e Mësuesit.

“Të dashur mësues, pedagogë e profesorë shqiptarë: Gëzuar nga zemra 7 Marsin, Ditën e Mësuesit! Nderim përjetë, respekt dhe mirënjohje ndaj veprës tuaj të ndritur dhe suksese në misionin fisnik të përçimit të dijes dhe vlerave qytetare e atdhetare!”, ka shkruar ai në Facebook.

Kjo ditë shënohet në të gjitha trevat shqiptare.

Më 7 mars 1887 në Korçë u hap mësonjëtorja e parë shqipe, mësued dhe drejtor i parë i së cilës ishte Pandeli Sotiri

 

 

 

ilir-meta-960x600.jpeg

 

 

Četvrtak, 07 Mart 2019 09:23

Gëzuar 7 Marsi – Dita e Mësuesit

Autor

Çdo vit festohet 7 Marsi- Dita e Mësuesit, që na përkujton ditën kur më 7 mars 1887, u hap në Korçë, nën drejtimin e Pandeli Sotirit, Mësonjëtorja kombëtare shqipe. Ajo ishte shkollë me karakter kombëtar e laik ( jo fetar ) ku të gjitha mësimet jepeshin në gjuhën shqipe. Drejtues të saj ishin figura të njohura të Rilindjes shqiptare, si: Pandeli Sotiri, Petro Nini Luarasi, Nuçi Naçi, Thoma Avrami etj.

 

 

d7d4debeacc031b761decd6f6d9d20bb_XL.jpg

 

Festë Dita e Mësuesit është festë kombëtare nuk është vetëm për punonjës të arsimit shqiptar, por edhe për nxënës e studentë, është një festë që festohet në çdo familje shqiptare. Kjo është një traditë e bukur e krijuar tek populli ynë. Në këtë ditë të rëndësishme të arsimit shqiptar, kujtojmë me respekt të thellë veprën e ndritur të mësuesve dhe patriotëve të shquar, që punuan me përkushtim dhe bënë sakrifica të mëdha, për zhvillimin e arsimit kombëtar.

Duke kujtuar 7 marsin –Ditën e Mësuesit nuk mund të lëmë në heshtje e të mos nderojmë edhe rolin e kontributin e mësuesve të palodhur dhe prindërve të urtë shqiptarë që me vet kontribut mbajnë hapur shkollat shqipe të mësimit plotësues në shumë kantone të Zvicrës. Tani 25 vjet Lidhja e Arsimtarëve dhe Prindërve Shqiptar “Naim Frshëri” bën përpjekje për ta ruajtur dhe zhvilluar gjuhën amtare shqipe tek brezat e rinj të mërgimtarëve shqiptar edhe pse larg atdheut.

GËZUAR 7 MARSIN 2019!

Një urim shumë të madh për të gjithë mësuesit, ata që i dhanë dhe i japin dritë, frymë dhe shpirt kombit.

Bashkëpunimi i vazhdueshëm në të gjitha fushat është një tipar i bashkëpunimit bilateral midis shtetit të Malit të Zi dhe Republikës së Turqisë, tha në një takim në mes të Ministrit të të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave Mehmed Zenka dhe Shkëlqesia e Saj Znj.Songul Ozan, ambasadorja e sapoemëruar e Republikës së Turqisë në Malin e Zi.

 

image2.jpeg

 

 


Ministri Zenka priti në një vizitë inauguruese ambasadorin e Republikës së Turqisë në Malin e Zi Znj. Songul Ozan dhe i uroi një mandat diplomatik të suksesshëm. Ministri vlerësoi lart emërimin e një gruaje si ambasadore, pasi që është ne krye ë ministris e cila mbron të drejtat e grave. Ai e informoi ambasadoren Ozan me kompetencat e Ministrisë së të Drejtave të Njeriut dhe të Pakicave, duke theksuar nivelin e lartë të bashkëpunimit që u arrit me ambasadorin e mëparshëm Sh.T.Z. Serhat Galip, ku theksoi se bashkëpunimi i mirë mund të bëhet edhe më i mirë.

 


Znj.Ozan tha se në Malë të Zi ndihet më se mirëpritur, ngaqëse nga të gjitha takimet e mëparshme që ka patur e konfirmojnë këtë më së miri. Ajo shprehu gatishmërinë për bashkëpunim të mëtejshëm dhe shkëmbim të përvojave pozitive, pasi ka një degë të rëndësishme të diasporës malazeze në Republikën e Turqisë, ndër të cilat një numër i madh njerëzish të suksesshëm. Ata i konsiderojmë një urë e rëndësishme e bashkëpunimit mes dy vendeve.

Kosova edhe këtë vit ka aplikuar për t’u bërë pjesë e familjes botërore të policisë, INTERPOL.

E aplikacioni i Kosovës është pranuar nga organet e kësaj organizate.

Këtë për lajmi.net e ka konfirmuar edhe ministri i Brendshëm, Ekrem Mustafa.

“Kërkesa e Kosovës për INTERPOL është pranuar, mirëpo që konfirmimi ende nuk është bërë” , ka thënë Mustafa për lajmi.net.

Kujtojmë se vitin e kaluar Kosova dështoi të bëhet pjesë e INTERPOL-it.

Qeveria e Kosovës ishte kritikuar për shpenzimin e parave për lobim për anëtarësim në këtë organizatë.

Kosova, aplikacionin për anëtarësim e dërgoi më 31 janar të këtij viti.

 

thumbs_b_c_b77b6615b834e554851109aa8e48af45.jpg

Komisioni Komunal i Zgjedhjeve në Tuz shpalli sot rezultatet paraprake të zgjedhjeve që u mbajtën dje në Komunën e Tuzi, sipas të cilave Forumi Shqiptar është fitues me 16 vende në parlamentin lokal.

Sipas këtyre rezultateve Partia Demokratike e Socialistëve (DPS) ka 10 mandate, Partia Boshnjake (BS) 4, Social Demokratët (SD) 1 mandat dhe Demokratët 1 mandat.

Rezultatet paraprake duhej të shpalleshin mbrëmë, por Kryetari i Komisionit Komunal Zgjedhor Shtjefën Ujkaj refuzoi ti nënshkruaj ato, dhe nënshkrimin e rezultateve e bëri veç sot.

Petak, 01 Mart 2019 14:19

TUZ: PREJ SONTE HESHTJA ZGJEDHORE

Autor

Heshtja zgjedhore në prag të zgjedhjeve në Tuz, të cilët do të mbahen të dielën, do të fillojë sonte në mesnatë, ndërsa të drejtë vote kanë mbi 11 mije 904 qytetarë.
Në zgjedhje në Tuz do të marrin pjesë pesë lista dhe një koalicion.

Qytetarët do të mund të votojnë në 30 vendvotime.


Vendvotimet do të jenë të hapura prej orës 7 deri në 20.

 

3ddc0ce6c35f203c3d3fbdaf79da1860.jpg

X

!!!!!

Svako kopiranje, umnožavanje, presnimavanje, objavljivanje i distribuiranje cijelog ili djelova podataka sa web sajta „Radio Rožaje" ili članaka objavljenih na ovom web sajtu (uključujući dokumenta, fotografije i sl.), bez obzira na razloge, zabranjeno je i predstavlja povredu autorskog prava i krivično djelo!