Skip to main content

Od početka primjene Zakona o povraćaju oduzetih imovinskih prava i obeštećenju, bivšim vlasnicima je do kraja prošle godine isplaćeno ili konvertovano u obveznice ukupno 178.074.825,50 eura, dok preostali dug, zaključno sa 31. decembrom 2024, iznosi 75.912.378,09 eura – kazao je direktor Fonda za obeštećenje Elmir Kurtagić za portal Bankar. 

On pojašnjava da je za isplatu obeštećenja bivšim vlasnicima oduzetih imovinskih prava budžetom za 2025. godinu opredijeljeno 9.250.000,00 eura.

„Pravo na isplatu godišnje rate obeštećenja za 2025. godinu sigurno će ostvariti ukupno 4.178 korisnika prava na obeštećenje koji su dostavili svu potrebnu dokumentaciju sa podacima za uplatu. Isplata obeštećenja obračunava se prema vrijednosti koja odgovara 16% od preostalog neisplaćenog iznosa obeštećenja, utvrđenih izvršnim rješenjima Komisije za povraćaj i obeštećenje. Obračun i isplata za svakog bivšeg vlasnika ili nasljednika izvršiće se srazmjerno njegovom udjelu, odnosno nasljednom dijelu u preostalom iznosu utvrđenom rješenjem Komisije“, navodi Kurtagić.

Dodaje da će za izvršna rješenja kod kojih iznos obeštećenja ne prelazi 10.000 eura, godišnja rata biti isplaćena u cjelokupnom iznosu, te da je isplata počela 16. jula. Kada je riječ o prošloj godini, to pravo je ostvarilo ukupno 4.274 korisnika, u iznosu od oko osam miliona eura.

„Zakonski limit definisan je članom 22 Zakona o povraćaju oduzetih imovinskih prava i obeštećenju, kojim je određeno da iznos ukupnog obeštećenja koji se isplaćuje bivšim vlasnicima godišnje ne može biti veći od 0,5% domaćeg bruto proizvoda (BDP) iz prethodne godine, prema zvaničnim podacima nadležne institucije za statistiku, kao i da ukupan iznos obeštećenja po ovom zakonu ne može preći 10% BDP-a za period njegove primjene“, objašnjava Kurtagić.

Prema njegovim riječima, do sada je u potpunosti obeštećeno ukupno 353 korisnika. Ističe da se rokovi u kojima se očekuje konačno utvrđivanje visine obeštećenja i završetak postupka ne mogu precizirati, zbog složenosti i velikog obima pravne građe koju prvostepene i drugostepene komisije treba da obrade.

„Fond za obeštećenje u ovom dijelu daje svoj puni doprinos kako bi se postupak utvrđivanja prava na obeštećenje sproveo pravilno i u skladu sa zakonom, te kako bi se svim podnosiocima zahtjeva omogućilo da učestvuju u postupku i ostvare svoja prava“, zaključio je Kurtagić.

Proces restitucije u Crnoj Gori otpočeo je još 2004. godine donošenjem Zakona o povraćaju oduzetih imovinskih prava i obeštećenju, a 2025. godinu karakteriše najviši iznos isplata od početka njegove primjene.

Podsjećamo, Vlada je u junu donijela Uredbu kojom je omogućeno povećanje godišnje stope isplate sa tri na maksimalnih 16 odsto preostalog iznosa, koji se prethodno isplaćivao tokom više od 15 godina. Kako je tada saopšteno, to predstavlja povećanje od preko pet puta, čime se iznos ukupnog duga države prema bivšim vlasnicima i korisnicima prava smanjuje za više od devet miliona eura.

Leave a Reply