U Memorijalnom centru u Potočarima danas je održana centralna komemoracija povodom 30. godišnjice genocida nad Bošnjacima Srebrenice. Događaju su prisustvovali brojni domaći i međunarodni zvaničnici, porodice žrtava i hiljade vjernika, među kojima je bio i reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat ef. Fejzić, koji je zajedno sa prisutnima odao počast nevinim žrtvama.

Nakon džuma i ikindije namaza, klanjana je kolektivna dženaza-namaz za sedam žrtava čiji su ostaci ove godine identifikovani. Namaz je predvodio reisul-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović, a prilikom svoje hutbe je istakao:
“Košulju tuge, kojom smo odjeveni tog 11. jula 1995. godine, nikada nećemo skinuti, a odjeću strpljivosti nosit ćemo kao vjernici, prihvatajući iskušenje koje nas je zadesilo… Bol nas nije slomila, naučili smo kako da nosimo teret boli koju nam je zločinom okačena.“
Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović je oštro osudio tadašnji režim u Beogradu:
“Priprema za genocid trajala je godinama. Miloševićev režim i Srbija su putem propagande demonizirali Bošnjake i pripremali javnost za zločine. Srbija još uvijek nije priznala odgovornost za genocid, a negiranje presuda međunarodnih sudova i glorifikacija ratnih zločinaca je neprihvatljivo.”
Naglasio je da BiH ne traži osvetu, već pravdu i istinu, te da međunarodna zajednica mora spriječiti ponavljanje tragedija.
Na komemoraciji prisutnima se obratila i Munira Subašić, predsjednica udruženja “Majke Srebrenice”, koja je u genocidu izgubila 22 člana porodice, uključujući sina i supruga:
“Trideset godina slušamo laži, gledamo mržnju, gledamo veličanje ratnih zločinaca… Mi majke nećemo oprostiti, ali nećemo ni zaboraviti. Našu djecu su ubijali pod zastavom UN‑a, pred očima cijelog svijeta.”
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen podsjetila je da je Srebrenica “jedno od najmračnijih poglavlja evropske istorije” i poručila da Evropa nikada neće zaboraviti.
Generalni sekretar UN-a Antonio Guterres priznao je propuste međunarodne zajednice i naglasio potrebu trajnog sjećanja.
Predsjednik Republike Turske Recep Tayyip Erdoğan istakao je da je Srebrenica bolan podsjetnik na opasnosti mržnje i netolerancije, te da će Turska nastaviti biti glas pravde i istine.
Podršku su izrazile i SAD, Velika Britanija, Njemačka i druge zemlje, te podržale Rezoluciju o genocidu u Srebrenici usvojenu u UN-u.
Do danas su pravosnažno osuđene 54 osobe za genocid u Srebrenici, sa ukupnom kaznom od 781 godinu zatvora, uključujući pet doživotnih. Sedam presuda donio je ICTY, a 17 Sud BiH.
Današnji ukop sedam novih žrtava povećao je broj ukopanih u Potočarima na 6.765. Još se traga za više od hiljadu nestalih.