• Lokalni izbori 2022
  • Knjiga procedura
Radio televizija Rožaje
No Result
View All Result
  • Login
  • Početna
  • Politika
  • Društvo
  • Opština
  • Sport
  • Kultura
  • Dijaspora
  • Region
  • Svijet
  • Zanimljivosti
  • Impressum
GLEDAJ UŽIVO!
  • Početna
  • Politika
  • Društvo
  • Opština
  • Sport
  • Kultura
  • Dijaspora
  • Region
  • Svijet
  • Zanimljivosti
  • Impressum
No Result
View All Result
Radio televizija Rožaje
No Result
View All Result
Home Društvo

Arhitekta Novaković: Nestaće ova naša divlja ljepota ako ne budemo gradili i razmišljali održivo

by I. R.
5 Augusta, 2022
Reading Time: 7 mins read
0
Broj pregleda: 677
Arhitekta Novaković: Nestaće ova naša divlja ljepota ako ne budemo gradili i razmišljali održivo

Nikola Novaković je osnivač arhitektonskog studija “Enforma” u Crnoj Gori. Studio, koji vodi sa svojom suprugom Marijom, važi za jedan od glavnih stubova savremene arhitektonske scene u Crnoj Gori. “Enforma” potpisuje oko 400 projekata a neki od njih predstavljaju nove važne segmente turističke ponude naše zemlje, poput Mamula Island Hotela na ostrvu Lastavica kod Herceg Novog i Akvarijuma Boka.

Nikola Novaković je rođen 05.06.1978. godine u Nikšiću, Crna Gora. Diplomirao je Arhitekturu i 2004. godine magistrirao na Univerzitetu Arhitekture u Novom Sadu. Radio je na projektovanju i izgradnji stambenih i poslovnih objekata u Novom Sadu, a kasnije na projektovanju i izgradnji enterijera u Crnoj Gori i inostranstvu.

2006. godine je osnovao arhitektonski studio “Enforma” u Kotoru, gdje i dalje radi. Dobitnik je međunarodne nagrade Cemex u Meksiku 2012. godine za objekat Vile Stoliv, u kategorijama housing i sustainable architecture (kuće i održiva arhitektura) kao i Nagrade Inženjerske komore za najboljeg arhitektu u Crnoj Gori 2013 godine. Sa svojim timom dizajnirao je i realizovao veliki broj projekata različitih tipologija s kojima je ostvario prestižne domaće i inostrane nagrade.

Sa Nikolom smo za portal Radio televizije Rožaje razgovarali o njegovom timu, radnom danu, realizovanim projektima i projektima u najavi, kao i o novim trendovima u arhitekturi, sve popularnijoj zelenoj gradnji i arhitektonskim rješenjima koja bi odgovarala crnogorskoj planinskoj regiji.

Od svog osnivanja, “Enforma” (www.enforma.me) je prepoznata kao studio koji u Crnu Goru donosi najbolje prakse i savremene svjetske arhitektonske trendove. Da li je teško uklopiti ono što je novo i moderno u crnogorske ambijente, a ne narušiti njihovu autentičnost i tradiciju?

NIKOLA: Kada je naša praksa u pitanju, mi nismo došli do takvog pristupa nekakvim kalkulisanjem, već radoznalošću i iskrenom željom za usavršavanjem. Uvijek težim da istražujem i da idem korak dalje. Arhitekta mora da bude svestran i iskren u svojim namjerama, mora da se snalazi u različitim kulturama, razmjerama, nebitno da li je u pitanju kuća ili grad, rekonstrukcija nekog utvrđenja ili projekat novog hotela. Iza svega toga stoji čovjek sa svjesnom namjerom i idejom, ali i izraženim osjećajem. Smatram da je arhitektura refleksija duha onoga koji kreira, tako da se odmah i vidi da li vam je bilo stalo. To i jeste razlika dobre i loše arhitekture, u kreiranju šire slike i ulaženje dublje u bit samog problema i zadatka.

Razmišljajući o prostorima i ambijentima koje imamo u Crnoj Gori, mi smo naš odnos prema prostoru od starta definisali pojmom Odgovorne arhitekture. Što zapravo nije ništa drugo nego etički odnos građene sredine i njenih uticaja, koji mogu biti kontekstualni, socijalni, administrativni itd. Upravo svaki potez arhitekte na prostorima naše države, a koju doživljavam jednom od najljepših na svijetu, ali ranjivom, predstavlja trajni ožiljak u ambijentu. Zato svakom projektu prilazimo sa posebnom pažnjom i brigom o njegovom uticaju i pripadnosti datom kontekstu, bilo to da je tradicionalni, prirodni ili gradski ambijent.

“Enforma” je multidisciplinarni studio, gdje se pored samog projektovanja, bavite i istraživačkim radom, posebno u domenu očuvanja kulturne baštine, što smatramo posebno zanimljivim. Možete li nam reći nešto više o tome? 

NIKOLA: Od samog osnivanja studija, koji se nalazi u Kotoru, gradu pod zaštitom UNESCO-a, nekako je prirodna bila reakcija da razvijemo senzibilitet ka kulturnom nasljeđu i samim tim razvijemo segment konzervacije u projektnom birou, tako da smo do danas radili na prilično velikom broju konzervatorskih ali i autorskih projekata koji se tiču konzervacije. Neki od njih su: rekonstrukcija tvrđave Onogošt u Nikšiću, rekonstrukcija tvrđave Sveti Krst u Perastu, rekonstrukcija palate Visković u Perastu, rekonstrukcija tvrđave Španjola iznad Herceg Novog, za čije idejno rješenje smo nagrađeni prvom nagradom na međunardnom konkursu u organizaciji UNDP-a, rekonstrukcija i izrada enterijera Muzeja u Bijelom Polju…

Takođe volio bih da dodam da smo bili koorganizatori međunarodne konferencije o održivoj arhitekturi S-Arch, koja se održavala u Budvi, gdje smo uspjeli da dovedemo sami vrh svjetske arhitekture u Crnu Goru.

Na kojim projektima trenutno radite, a koji su Vam u najavi?

NIKOLA: Od samog starta i i izrade Master plana Luštice Bay, bili smo dio ove sjajne priče, koja važi za najveću investiciju na Jadranskoj obali. Pored projekata koje smo radili u sklopu Marina Village-a, naš studio je izradio Master plan za naselje Centrale u sklopu Luštica bay rizorta, a koji se uveliko sprovodi na terenu.Tako da danas radimo na oko 40000 m2 objekata u sklopu ovog naselja.

Pored više uspješnih projekata vinarija, dobili smo priliku da radimo vjerovatno na jednoj od najvećih projekata ove tipologije i to na Petrovaradinu, u Novom Sadu, gdje je pored vinarije planirana destilerija velikih kapaciteta, ugostiteljski sadržaji, muzej vinarske industrije itd. Takođe radimo na projektu hotela i vinarije u Aranđelovcu, na nekoliko interesantnih vila i stambenih objekata, poslovnog objekta u Podgorici…

Možete li nam reći nešto više o konceptu održive gradnje i arhitekture. Da li je to danas stvar trenda ili nužnost na kojoj se insistira? Koje su energetski efikasne tehnologije dostupne u Crnoj Gori i koje su najzastupljenije?

NIKOLA: Pa mislim da sama definicija održive gradnje nudi odgovor. Ako nije održiva, znači nestaje. U ovom slučaju nestala bi ova naša divlja ljepota, prirodni resursi koje imamo, ako ne budemo gradili i razmišljali održivo. Mi smo zemlja sa prelijepom prirodom I neophodno je da živimo u skladu sa njom, a ne da je mi prekrajamo i kreiramo po svome. Održiva arhitektura se temelji na principu očuvanja prirodnih resursa i okruženja u smislu da i buduće generacije mogu da uživaju i da ih koriste. Kao arhitekta vidim jako veliki izazov u svakom projektu koji radimo u Crnoj Gori, pošto je veliki broj njih vezan za prirodni ambijent. Trudimo se da se prilagodimo lokalitetu, da iskoristimo lokalne materijale u većoj mjeri a pritom da što manje utičemo na morfologiju terena. Ovakvim pristupom već uveliko zalazimo u održivost i po mom mišljenju pravi zadatak za svakog arhitektu je prenijeti “duh mjesta” – energiju lokaliteta na sam objekat ili naselje. Za Crnu Goru ovi principi su jako važni.

Što se tehnologije tiče u domenu energetske efikasnosti, kod nas je najzastupljenije korišćenje sunčeve energije preko fotonaponskih i solarnih panela, za dobijanje električne energije i grijanje tople vode. Danas u sve većoj mjeri primjenjujemo različite sisteme, tipa “pametne kuće” koji u značajnoj mjeri kontrolišu potrošnju energije objekata.

Šta se postiže instaliranjem energetski efikasnih tehnologija u porodičnim kućama? Kojim kriterijumima treba da se vodi neko ko se odluči da investira u ove tehnologije?

NIKOLA: Osnovna ideja implementacije energetski efikasnih tehnologija jeste ušteda električne energije i stvaranje dijelom nezavisnog energetskog sistema. Kod nas se to za sada svodi na proizvodnju električne energije i zagrijevanje tople vode. Preduslov za investiciju ovog tipa jeste da se objekat koristi tokom cijele godine, kako bi sistem bio isplativ, tj. ostvaren povrat investicije u periodu od 5-8 godina. Pored tehnoloških sistema, neophodno je pridržavati se osnovnih principa održive gradnje, a koji samim načinom gradnje omogućavaju da objekat ima što bolje karakteristike u vidu energetkse efikasnosti, prirodnu ventilaciju, ali i kolektovanje ostalih resursa kao što je tehnička voda, što je karakteristično na našem primorju.

Kakvo je Vaše viđenje arhitekture u planinskim predjelima, kakvi su ovi naši na sjeveru Crne Gore? Kakva je ona trenutno, a kakva bi, možda trebala biti? Da li svojim djelovanjima u prostoru narušavamo ambijent ili se trudimo da ga sačuvamo? 

NIKOLA: . Mi smo u velikoj mjeri okruženi arhitekturom bez arhitekata, takozvanom banalnom arhitekturom, što je posljedica nekih skorih prošlih vremena, dok je dalja arhitektonska prošlost, mislim na tradiciju, dobra lekcija iz koje izvlačimo zaključke o korespodenciji objekta i njegove okoline. Nekako je danas nemoguće uspostaviti harmonijski odnos unutar građene sredine, pa su tako rijetki novi objekti sa kojima možemo da se pohvalimo i koji poštuju zadatu matricu ili kontekst u kojem se gradi.

Šta je, po Vašem mišljenju, ono najvažnije o čemu bi morali voditi računa prilikom gradnje i šta bi morala sadržati arhitektura na sjeveru Crne Gore? 

NIKOLA: Etički odnos objekta i okruženja je neizostavan i obavezujući, u tome se ogleda kvalitet arhitekture. Kao na primjer, mi smo reakcijom za supermarket, koji je programski nezahvalan, jer su to obično jednostavni i jeftini objekti, napravili objekat koji stoji u prostoru kakav je Žabljak, jer je naš pristup oblikovanju bio da simuliramo planinske vrhove Durmitora krovom objekta.

Tradicionalna arhitektura sjevera je inspirativna i njena primjena u modernom duhu je nešto čemu treba težiti. Kada je sama gradnja u pitanju, pored same termike koja mora biti projektovana tako da zadovolji karakteristike podneblja u kojem se gradi, moramo voditi računa i o materijalizaciji objekta koje je karakteristično za samu lokaciju.

I na kraju, koji je Vaš savjet ili preporuka za ljude koji se opredijele da svoj dom, poslovni ambijent ili prostor namijenjen odmoru, izgrade ovdje, u Rožajama, u našem planinskom kraju ili nekom od drugih djelova sjeverne crnogorske regije?

NIKOLA: Prije svega moramo arhitekturu prihvatiti kao jedinstven i kreativan produkt istraživanja i analiza, nikako kao samo zadovoljavanje administrativne forme. Ona je ipak ogledalo, kako arhitekte, tako i investitora za kojeg se gradi, a ostaje trajno u prostoru.

Za mene je pored projektnog zadatka, analiza konteksta polazna smjernica u projektovanju, tj. prepoznavanje lokaliteta, atmosfere i potencijala mjesta i njegove okoline. Isto je i sa enterijerom. Mi dok stvaramo ne rukovodimo se nijednim konkretnim stilom ili trendom. Vodi nas projektni zadatak, ambijent, zadati prostor i energija mjesta. Analizom ovih uticaja dobijamo raznovrsna rješenja koja su odgovor datoj lokaciji i ambijentu. Ovo bi u suštini i bila moja preporuka, zaključio je Novaković za naš portal.

__

Irma Ramčilović

 

Foto: ⤵️

Aroma market – Photo Credit: Relja Ivanić

Vila Monja – Photo Credit: Relja Ivanić

“Vala” stambeni objekat – Photo Credit: Miloš Martinović

Vila Stoliv – Photo Credit: Nenad Mandić

Tags: istaknuto

Komentariši Poništi odgovor

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Preporučeni članci

Ministar Adrović: Posvećujemo posebnu pažnju rješavanju pitanja nestalih lica u oružanim sukobima

Ministar Adrović: Posvećujemo posebnu pažnju rješavanju pitanja nestalih lica u oružanim sukobima

13 Septembra, 2022
Pola vijeka KUD-a “Vrelo Ibra”: Promocija Monografije

Pola vijeka KUD-a “Vrelo Ibra”: Promocija Monografije

16 Septembra, 2022
Biserje folklora: Koncert KUD “Mirko Srzentić” i “Vrelo Ibra”

Biserje folklora: Koncert KUD “Mirko Srzentić” i “Vrelo Ibra”

28 Jula, 2022
Abazović: U prvih devet mjeseci skoro 850 miliona stranih direktnih investicija u Crnoj Gori

Abazović: U prvih devet mjeseci skoro 850 miliona stranih direktnih investicija u Crnoj Gori

26 Novembra, 2022
Sajber napad na Vladinu infrastrukturu pod kontrolom MJU

Sajber napad na Vladinu infrastrukturu pod kontrolom MJU

22 Augusta, 2022
Radio televizija Rožaje

Prvi radio talasi iz Rožaja su upućeni 05.05.1998. godine i u svom historijskom hodu bilježi gostovanja najznačajnijih ličnosti iz naučnog, političkog, društveno-kulturnog i sportskog miljea.

Najnoviji članci

  • Za Učenike Srednje stručne škole u Rožajama organizovano druženje sa volonterkama Mirovnog korpusa u Crnoj Gori
  • Ibrahimović: Stvaramo prilike za snažniju ekonomsku saradnju Crne Gore i Azerbejdžana
  • Svjetski dan borbe protiv malignih bolesti

Kategorije

  • Dijaspora
  • Društvo
  • Kultura
  • Lokalni izbori 2022
  • Novosti
  • Opština
  • Politika
  • Region
  • Servisne informacije
  • Sport
  • Svijet
  • Video
  • Zanimljivosti

© 1998 - 2023 Radio Rožaje.

No Result
View All Result
  • GLEDAJ UŽIVO!
  • Početna
  • Politika
  • Društvo
  • Opština
  • Kultura
  • Sport
  • Dijaspora
  • Region
  • Svijet
  • Zanimljivosti
  • Impressum
  • Servisne informacije
  • Lokalni izbori 2022
  • Knjiga procedura

© 1998 - 2023 Radio Rožaje.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?